Pomiary jakości energii elektrycznej wykonujemy najczęściej w celu sprawdzenia czy dostawca energii elektrycznej dostarczył nam ją…
odpowiedniej jakości.
Na jakość energii elektrycznej składają się takie parametry jak:
ciągłość zasilania (długie lub krótkie przerwy w zasilaniu)
parametry opisujące napięcie zasilania tj.:
wartość napięcia,
niesymetria napięcia,
częstotliwość napięcia,
kształt przebiegu napięcia.
Pomiary jakości energii elektrycznej polegają na zarejestrowaniu parametrów podlegających kontroli, takich jak:
częstotliwość napięcia,
wartość chwilowa napięcia,
wahania napięcia i odchylenia napięcia,
zapady napięcia,
przerwy w zasilaniu,
przepięcia przejściowe i dorywcze,
przepięcia o częstotliwości sieciowej,
asymetria napięcia zasilającego,
harmoniczne i interharmoniczne dla napięcia i prądu,
i porównaniu ich z wartościami dopuszczalnymi określonymi w:
Czym wykonujemy pomiary jakości energii elektrycznej?
Pomiary jakości energii elektrycznej dla własnego użytku możemy wykonywać dowolnym miernikiem jakości energii. Jednak jeżeli mamy podejrzenia, że jakość energii elektrycznej nie jest dla nas zadowalająca i może dojść do sporu z dostawcą energii – należy się wyposażyć w profesjonalny analizator sieciowy klasy A, np taki jak:
przenośne i stacjonarne trójfazowe rejestratory mocy firmy Fluke,
cęgowy miernik jakości energii Fluke,
przenośne analizator jakości energii firmy Megger,
przenośne analizator jakości energii firmy Sonel klasy A.
Na rynku dostępnych jest dużo produktów w tym tanie produkty z dalekiego wschodu – trudno je opiniować, gdyż z nich nie korzystamy i nie zamierzamy.
Stacjonarne analizatory jakości zasilania zabudowywane są wszędzie tam, gdzie musi być stale kontrolowana jakość napięcia zasilającego.
Profesjonalne analizatory jakości zasilania nie są urządzeniami tanimi. Do właściwej oceny wyników pomiarów wskazane jest doświadczenie oraz bardzo dobra znajomości zagadnień sieciowych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie dlatego możemy pomóc w każdej sytuacji.
Układy do pomiaru jakości energii elektrycznej
Najprostszym układem do pomiaru jakości energii jest układ jednofazowy w którym mierzymy bezpośrednio wartość prądu i napięcia sieciowego. Układ jednofazowy wykorzystywany jest raczej sporadycznie, gdyż więksi odbiory zasilani są z trzech faz.
Schemat układu do pomiaru jednofazowego jakości energii elektrycznej przedstawiono na rysunku poniżej.
Rozwinięciem powyższego pomiaru – jest bezpośredni pomiar jakości energii elektrycznej w układzie trójfazowym. Układ ten w praktyce może być stosowany w układach trójfazowych o wartości skutecznej napięcia do 400V.
Schemat układu do bezpośredniego pomiaru trójfazowego jakości energii elektrycznej przedstawiono na rysunku poniżej.
Najczęstszym układem do pomiaru jakości energii elektrycznej jest układ trójfazowy, w którym napięcia i prądy mierzymy pośrednio – poprzez przekładniki prądowe i napięciowe. Wartości prądów mierzymy poprzez cęgi prądowe – dzięki czemu nie ma konieczności rozwierania obwodu prądowego i wpinania go do analizatora. Napięcia mierzymy za przekładnikami napięciowymi. Taki sposób pomiaru jest bezpieczny dla osoby mierzącej, gdyż nie musi podłączać się do obwodów pierwotnych.
Wymagania jakości energii elektrycznej
Wymagania co do parametrów jakościowych energii elektrycznej przywołane są w wymienionych rozporządzeniach i normie oraz w naszej publikacji.
Wynikiem pomiarów jakości energii elektrycznej powinien być protokół z pomiarów, w którym należy jednoznacznie stwierdzić które z mierzonych parametrów jakości energii elektrycznej są w normie a które są przekroczone.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności