Projekt budowlany oraz projekt wykonawczy są częściami dokumentacji projektowej. Dokumentacja projektowa służy do opisu przedmiotu robót budowlanych dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Różnica pomiędzy tymi dokumentami dotyczy ich zawartości i szczegółowości.
Projekt budowlany jest to podstawowe opracowanie pozwalające przeprowadzenie inwestycji budowlanej oraz elementem koniecznym w procesie o uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
def.
Pozwolenie na budowę jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994r.
Jest to formalny dokument przedstawiający przewidywane rozwiązania projektowe planowanej inwestycji. Powinien spełniać wymagania określane w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub być zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego.
Szczegółowy zakres i formę projektu budowlanego określa rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012r (Dz. U.2012, poz. 462).
Podstawowymi składowymi projektu budowlanego jest projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany.
Projekt zagospodarowania terenu składa się z części opisowej i rysunkowej. Jest to szczegółowa mapa lokalizacji wraz obrysem, wymiarami obiektu budowlanego i jego częściami niezbędnymi do funkcjonowania. Zawiera również wiele istotnych elementów znaczących dla powstania obiektu budowlanego oraz jego sąsiedztwa.
def.
Obiekt budowlany jest to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi lub budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową bądź obiekt małej architektury.
Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994r.
Projekt zagospodarowania terenu opisuje przedmiot inwestycji, istniejący stan zagospodarowania działki wraz z opisem projektowanych zmian, powierzchnie poszczególnych części działki budowlanej lub terenu, informacje o ochronie działki lub terenu.
Część rysunkową sporządza się na mapie zasadniczej wykonanej do celów projektowych przez uprawnionego geodetę. Zawiera na orientację i położenia działki lub terenu, granice, obrys istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, urządzeń budowlanych z oznaczeniem wejść i wjazdów, ukształtowanie terenu i zieleni, linie elektryczne i telekomunikacyjne, uzbrojenie terenu w sieci i instalacje wodociągowe, cieplne, gazowe, kanalizacyjne i oczyszczania ścieków wraz z przyłączami.
Projekt architektoniczno-budowlany jest drugim elementem wchodzącym w skład projektu budowlanego. Zawiera również część opisową i rysunkową.
Zadaniem projektu architektoniczno-budowlanego jest przedstawienie i opisanie samego obiektu budowlanego. Projekt architektoniczno-budowlany zawiera szczegółowe rozwiązania techniczne, materiałowe oraz konstrukcyjne powstającego obiektu budowlanego.
Część opisowa zawiera takie informację o obiekcie budowlanym jak forma architektoniczna, funkcja, układ konstrukcyjny, sposób korzystanie z obiektu przez osoby niepełnosprawne, rozwiązania elementów wyposażenia instalacji technicznych, charakterystykę energetyczną, oddziaływanie na środowisko i jego wykorzystania. Natomiast część rysunkowa zawiera w szczególności elewacje, rozwiązania konstrukcyjno-budowlane, wyposażenie techniczne tj. instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, gazowe, elektryczne i telekomunikacyjne.
Jak już wcześniej wspomniano projekt budowlany jest podstawowym dokumentem w procesie o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jednak w przypadku powstania bardziej rozbudowanych obiektów opracowuje się projekty wykonawcze.
Projekt wykonawczy stanowi uszczegółowienie rozwiązań zawartych w projekcie budowlanym, jego części architektoniczno-budowlanej, w stopniu dokładności pozwalającym na opracowanie przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego oraz przygotowania oferty przez wykonawcę. Jest to ostatnie stadium dokumentacji projektowej.
Projekt wykonawczy sporządza się w celu określenia wszystkich szczegółów budowy obiektu budowlanego, określenia aparatury i urządzeń potrzebnych do realizacji, wykonania prefabrykatów, prowadzenia robót budowlano-montażowych jednak musi on być zgodny z koncepcją zapisaną w projekcie budowlanym.
Projekty wykonawcze można podzielić na trzy rodzaje:
- projekty wykonawcze architektury, zawierające szczegółowe rzuty kondygnacji, detali, więźby dachowej, stolarki okiennej i drzwiowej oraz szczegółowe rysunki elewacji,
- projekty wykonawcze konstrukcji, zawiera obliczenia statyczne i opis elementów konstrukcyjnych,
- projekty wykonawcze branżowe, sanitarne, elektryczne, teletechniczne.
Korzyści wynikające z projektu wykonawczego.
Projekty wykonawcze nie są wymagane przy realizacja inwestycji budowlanej, to inwestor decyduje o jego realizacji. Bardzo często są częścią dokumentacji projektowej w procesie inwestycyjnym, budowlanym opartym na prawie o zamówieniach publicznych.
Projekty wykonawcze są bardzo pomocne inwestorowi jak i wykonawcy przy planowaniu i wykonawstwie, zarówno dużych jak i małych, przedsięwzięć budowlanych .
Podstawową zaletą projektu wykonawczego jest zawarta w nim precyzyjna informacja o materiałach i ich ilość, które wykorzystane zostaną do realizacji naszej inwestycji. Finalnym elementem jest kosztorys inwestorski, który wykonujemy na podstawie projektów wykonawczych. Daje nam to obraz kosztów całego przedsięwzięcia.
Projekt wykonawczy to bezpieczeństwo realizacji, ponieważ wykonawca za pomocą tego opracowania wie dokładnie jak zrealizować każdy element obiektu budowlanego oraz jakich materiałów użyć.
Projekt wykonawczy to również bardzo dobra podkładka do rozliczenia inwestora z wykonawcą oraz podstawa do dokonania odbioru robót.